Jestem psychoterapeutą integracyjnym, co w moim przypadku oznacza kierowanie się głównie myśleniem psychodynamicznym, uzupełnianym czasem o narzędzia terapii humanistycznych i poznawczo-behawioralnych. Integracja różnych podejść psychoterapeutycznych jest trudnym zadaniem, ponieważ opierają się one na odmiennych, czasami wzajemnie sprzecznych założeniach dotyczących ludzkiej psychiki. Stąd niezwykle istotna jest dla terapeuty integracyjnego uważność na to, jak niektóre czynniki leczące mogą utrudniać działanie innych, wywodzących się z odmiennej szkoły myślenia.
Oto krótki opis głównych rodzajów terapii, w zakresie których się szkoliłem i które stosuję:
-
Psychoterapia psychodynamiczna Zachowanie człowieka determinowane jest przez nieświadome siły, które powstały pod wpływem jego dziecięcych doświadczeń z miłością, agresywnością i stratą– takie jest ogólne założenie psychoterapii psychodynamicznej. To ogromna dziedzina wiedzy, w której mieści się nie jedna, lecz wiele teorii, czasem spierających się ze sobą (głównie w sprawie natury ludzkiej agresywności i tego, jak powinna wyglądać optymalna relacja terapeuta-pacjent). Wszystkie mają jednak swoje korzenie w pracy Zygmunta Freuda, a od lat pięćdziesiątych XX wieku także w bogatej bazie badań nad rozwojem dziecka.
-
Psychoterapia humanistyczna W psychoterapiach humanistycznych uznaje się, że ciepła, afirmująca postawa terapeuty jest sama w sobie czynnikiem leczącym, podobnie jak leczące jest ułatwianie bezpiecznego wyrażania powstrzymywanych lub zaprzeczanych emocji.
-
Psychoterapia poznawczo-behawioralna W terapii poznawczo-behawioralnej zakłada się, że klientowi należy najpierw zaproponować logiczną konceptualizację swoich trudności, przekonanie które jak najbardziej podzielam, a następnie pracować nad tym, jak zmniejszać wpływ lękowych lub depresyjnych myśli automatycznych.
-
Terapia schematów Terapia schematów to współczesne połączenie terapii poznawczo-behawioralnej i narzędzi humanistycznych, które wykorzystuje wiele spostrzeżeń psychodynamiczych w celu wyjaśnienia natury i genezy problemów psychicznych.
-
Analiza transakcyjna Analiza transakcyjna to podejście zorientowane humanistycznie, ale silnie inspirowane teorią psychoanalityczną i psychodynamiczną, posiadające własną, unikalną nomenklaturę i skupiające się na komunikacji interpersonalnej.